Hannaleena Haurun Fucking with Nobody -elokuva on palkittu Sevillan elokuvajuhlilla

Suomessa elokuvateatteriensi-iltansa 11. joulukuuta saava draamakomedia palkittiin AAMMA ’Women in Focus’ -palkinnolla jo seitsemännettätoista kertaa järjestettävillä elokuvajuhlilla. 

2020-luvun seurustelusuhteita satiirisesti tarkasteleva Fucking With Nobody on palkittu Seville European Film Festivalilla AAMMA ’Women in Focus’ -palkinnolla. Kyseessä on Andalusiassa audiovisuaalisella alalla toimivia naisia edustavan yhdistyksen (Asociación Andaluza de Mujeres de los Medios Audiovisuales) jakama palkinto. Yhdistyksen valitsema kolmihenkinen raati perusteli valintaansa näin:

”Fucking with Nobody on uraauurtava elokuva, joka hengittää ja saa meidät kaikki hengittämään vapaasti. Elokuva saattaa meidät ajankohtaisten aiheiden eteen, pohtimaan sosiaalisen median trivilisaatiota sekä myyttiä idyllisestä rakkaustarinasta. Elokuva edistää monimuotoisuutta ja näyttää meille mallia uskaliaasta naisesta, johon on helppo samaistua. Fucking with Nobody on monikerroksinen elokuva, joka sisältää useita kerronnan tasoja ja haastaa katsojansa pohtimaan ja keskustelemaan. Lisäksi olemme sitä mieltä, että Fucking with Nobody on erittäin inspiroiva elokuva kaikille elokuvateollisuudessa työskenteleville naisille.”

Hannaleena Hauru itse kommentoi palkintoaan: ”Olen viimeisen viikon aikana saanut Sevillan katsojilta useita hehkuttavia palautteita Instagramissa ja Twitterissä. Festivaalipalkinto on iloinen huipennus innostuneelle palautteelle Espanjan yleisöltä.”

Venetsian elokuvajuhlilla maailman ensi-iltansa saanut ja Rakkautta ja Anarkiaa -elokuvafestivaalilla jo kotimaista yleisöä riemastuttanut Fucking with Nobody saa Suomessa valtakunnallisen elokuvateatteriensi-iltansa 11. joulukuuta. Elokuvan ovat tuottaneet Elokuvayhtiö Aamun Emilia Haukka ja Jussi Rantamäki. Tuotantoyhtiö tunnetaan mm. Cannes-palkitun Hymyilevä mies -elokuvan ja juuri ensi-iltansa saaneen Hamy Ramezanin elokuvan Ensilumi tuottajana. Levityksestä vastaa B-Plan Distribution. Katso elokuvan traileri täältä.